Saturday, October 18

Kindergeld - czym jest, komu przysługuje, jak wypełnć wniosek

kindergeld jak wypelnic czym jest jakie dokumenty sa potrzebne komu sie nalezy


Niemcy aktywnie i hojnie promują posiadanie dzieci. Nie kończy się na wielkich słowach i pustych obietnicach. Mieszkając i pracując w Niemczech rodzice mogą korzystać z wielu przywilejów i świadczeń rodzinnych. Jednym z nich jest Kindergeld, który należy się każdemu dziecku w tej samej wysokości, bez względu na to ile zarabiają rodzice. Świadczenie to jest wypłacane zazwyczaj do 18 roku życia dziecka na konto rodziców.

Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka to sugeruję przygotować wszystkie dokumenty przed narodzinami - zaoszczędzi Wam to sporo czasu i nerwów, a będziecie mogli się skupić jedynie na maleństwie i odkrywaniu siebie nawzajem. Czasem może być nawet zabawnie. Po porodzie, jak już otrzymasz niemiecki akt urodzenia, to do wniosku o Kindergeld dołączysz tylko odpowiednią jego kopię i całość można wysłać pocztą. W moim przypadku czekałam tylko 10 dni na decyzję, więc warto!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o niemieckiej biurokracji i papierologii ciążowej i np. wiedzieć jakich formalności musisz dopełnić oczekując na dziecko w Niemczech - zapraszam do poradnika "co, gdzie, kiedy".


Co to jest Kindergeld?

Kindergeld to świadczenie rodzinne w wysokości 188€ wypłacane na dzieci do 18 roku życia (lub 25 roku życia, jeśli się uczą i ich zarobki nie przekraczają 7680,00€ rocznie).

Kindergeld wypłacany jest przez niemiecką Kasę Rodzinną (Familienkasse, która podlega niemieckiej Agencji Pracy Bundesagentur für Arbeit - BA)


Komu przysługuje Kindergeld?

Prawo do otrzymywania Kindergeld mają wszystkie osoby zamieszkujace i pracujące w Niemczech, które podlegają obowiązkowi podatkowemu i odprowadzają należne składki.

O Kindergeld można starać się do 4 lat wstecz (wypłacany od momentu zameldowania). Świadczenie można otrzymywać także na dzieci przysposobione (adoptowane).

Kindergeld przysługuje również dzieciom, które mieszkają w Polsce jeśli chociaż jeden z rodziców pracuje i mieszka w Niemczech. Ta możliwość jest szeroko krytykowana w Niemczech i trwają prace nad zniesieniem tej możliwości.


Wysokość Kindergeld:

 • pierwsze i drugie dziecko – 188€ miesięcznie 
 • trzecie – 194€ miesięcznie 
 • czwarte i kolejne – 219€ miesięcznie
Na początku 2015 roku wysokość Kindergeld wzrosła o 4€, a od 2016 roku wzrośnie o kolejne 2€. Być może to niewielka podwyżka, ale zawsze w dobrym kierunku. ;)


Jak długo czeka się na przyznanie Kindergeld?

Decyzja o przyznaniu świadczenia wydawana jest zazwyczaj w terminie od 2 tygodni (dla dzieci urodzonych na terenie Niemiec) do nawet 12 miesięcy i więcej (w skomplikowanych przypadkach). 


Jak uzyskać Kindergeld?

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć komplet wymaganych dokumentów oraz formularzy do odpowiedniej Familienkasse. W zależności od sytuacji rodzinnej różne dokumenty mogą być wymagane przez Familienkasse.

Wymagane dokumenty dla rodziców polskich dzieci urodzonych na terenie Niemiec:
 1. Formularz główny 
 2. Formularz dodatkowy dla dzieci urodzonych na terenie Niemiec - Antrag auf Kindergeld (KG1) – Anlage Kind - dokument do pobrania w pdf (osoby wypełniające formularz KG51 nie muszą wypełniać formularza dodatkowego).
 3. Akt urodzenia dziecka dla Kindergeld otrzymywany ze Standesamt w oryginale (Geburtsurkunde zur Beantragung von Kindergeld)
 4. Kopia meldunku obojga rodziców (Anmeldebestätigung
 5. Kopia dowodów osobistych lub paszportów obojga rodziców 
 6. Dokument o niepobieraniu jakichkolwiek świadczeń rodzinnych w Polsce przetłumaczony na język niemiecki (nie trzeba w trybie przysięgłym) - załączyć kopię dokumentu oraz tłumaczenie - ja pobierałam taki dokument z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia z Urzędu Dzielnicy Bielany. Można też taki dokument pobrać z Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS). 
Dodatkowo wymagane dokumenty, jeśli dziecko nie urodziło się na terenie Niemiec:
 1. Międzynarodowy akt urodzenia (polskie urzędy wydają bezpłatnie) lub akt urodzenia przetłumaczony na język niemiecki 
 2. Kopia umowy o pracę rodziców (Arbeitvertrag)
 3. Kopia rozliczenia się z podatku za poprzedni rok rodziców (Steuererklaerung) (czasem wymagane)
Jeśli dziecko nie mieszka z rodzicem w Niemczech tylko w innym kraju (np. w Polsce z dziadkami lub mamą) należy wypełnić:
 formularz główny oraz

Komplet formularzy można również pobrać ze strony Familienkasse - link


Jak wypełnić formularz?


Formularz główny KG (kliknij w zdjęcie aby otworzyć pdf):Formularz dodatkowy o dziecku KG1 (kliknij w zdjęcie aby otworzyć pdf):
Pominęłam w tłumaczeniu punkt 3. formularza dotyczący dzieci powyżej 18 roku życia - to dość rzadki przypadek, a ja niestety nie mam w tym doświadczenia.Rada!

 • Wydrukuj wcześniej wszystkie potrzebne formularze podane we wcześniejszych linkach kilka dni wcześniej, aby mieć czas na spokojne wypełnienie wymaganych informacji. Można sobie pomóc translatorem Google
 • Jeśli decydujesz się złożyć dokumenty osobiście przygotuj wcześniej teczkę ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami, ich kserokopiami oraz wypełnionymi formularzami
 • Pamiętaj o podpisach obojga rodziców!
 • Sprawdź w Internecie godziny otwarcia swojej Familienkasse i przyjdź do urzędu co najmniej 45 min przed otwarciem. Jest to ważne z tego względu, że w momencie otwarcia urzędu wydawane są numerki dla każdej osoby. Nie ma ich zbyt dużo, czasem kończą się w kilka minut po otwarciu drzwi urzędu. Gdzie złożyć dokumenty?

Dokumenty można złożyć osobiście (należy pamiętać o pobraniu dowodu złożenia dokumentów, czyli najczęściej pieczątce urzędu z datą i podpisem osoby przyjmującej wniosek na kserokopii formularza głównego) lub wysłać dokumenty listem poleconym na adres do korespondencji odpowiedniej Familienkasse - lista adresów korespondencyjnych Familienkasse.

Ja swoje dokumenty wysyłałam do Familienkasse w Berlinie listem poleconym na adres: 
Familienkasse Berlin – Brandenburg 14465 Potsdam.

Jeśli chcesz się wybrać osobiście, to należy wyszukać swoją Familienkasse.
Tutaj jest następujący podział dzielnic dla Berlina (kliknij w link aby zobaczyć godziny otwarcia):

Familienkasse Mitte, Charlottenstr. 87-90, 10969 Berlin-Mitte obsługuje: 
 • Mitte (Tiergarten/Wedding)
 • Kreuzberg-Friedrichshain
 • Lichtenberg (Hohenschönhausen)
 • Marzahn-Hellersdorf
Familienkasse Süd, Sonnenallee 282, 4 piętro Arbeitsamt Süd, 12057 Berlin-Neukölln obsługuje:
 • Neukölln
 • Tempelhof-Schöneberg
 • Steglitz-Zehlendorf
 • Treptow-Köpenick
Agentur für Arbeit Berlin Nord - Familienkasse für Spandau, Storkower Str. 120, 10407 Berlin-Pankow obsługuje: 
 • Charlottenburg-Wilmersdorf
 • Spandau
 • Reinickendorf
 • Pankow (Prenzlauer Berg-Weißensee)

Powodzenia!

14 comments:

 1. Dziękuję za te bardzo przydatne informacje! Za kilka tygodni mam termin porodu i właśnie próbuję przygotować wszystkie potzrebne dokumenty. A Twój blog bardzo mi w tym pomaga. Gdybyś mogła jeszcze kiedyś zamieścić wpis na temat Elterngeld byłoby super. pozdrawiam, będę tu zaglądać :)

  ReplyDelete
 2. dziękuję za ciepłe słowa - to dzięki temu chce się to wszystko robić :D
  Elterngeld jest w planach, choć jeszcze i ja czekam na decyzję, więc nie czuję się ekspertem w tej dziedzinie...

  ReplyDelete
 3. Ja również dziękuje za ten wpis. Super rozwiązanie, że wszystko jest umieszczone w jednym miejscu i jeszcze dodatkowo można wspomóc się przetłumaczonymi formularzami. Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.

  ReplyDelete
 4. Bardzo się cieszę, że mój wpis się przydaje :) Pozdrawiam ciepło!

  ReplyDelete
 5. zabrałam się za robotę papierkową :) mam pytanko, jak to jest - czy dokument o niepobieraniu jakichkolwiek świadczeń rodzinnych w Polsce jest faktycznie konieczny? wszędzie znajduję rozbieżne info. w moim przypadku to mąż wnioskuje o Kindergeld, mąż jest Włochem, musi faktycznie taki dokument uzyskać z Włoch?

  ReplyDelete
 6. ah ijeszcze jedno....w internecie pełno jest informacji, że należy złożyć też KG3a i KG3b, a sam 3a musi być podstemplowany w ratuszu...? możliwe to?

  ReplyDelete
 7. ja też dziękuję za wszystkie kroki, bardzo pomocne dla młodych mam mieszkających od niedawna w DE :)

  ReplyDelete
 8. witam od 3 miesięcy mój maż pracuje w Niemczech i chcielibyśmy ubiegać się o Kindergeld

  ReplyDelete
 9. ja wraz z dziećmi mieszkam w Polsce. Dzieci mamy w wieku 9 i 12 lat
  jakie dokładnie wnioski musimy złożyć? czy na każde dziecko osobny wniosek ?
  proszę o pomoc i wytłumaczyć co i jak .

  ReplyDelete
 10. wszystko jest dokładnie opisane w powyższym artykule. :)

  ReplyDelete
 11. proszę się ubiegać, jeszcze nie zmienili prawa zabraniającego pobierania na dzieci za granicą, choć już są takie plany.

  ReplyDelete
 12. wszystko zależy od danej sytuacji rodziny... bardzo możliwe, że wymagają dodatkowych formalności

  ReplyDelete
 13. wszystko zależy od tego, czy dziecko urodzone jest na terenie Niemiec. jeśli tak, to takie zaświadczenia nie są potrzebne, choć jeśli macie okazję je zdobyć to lepiej na wszelki wypadek mieć.

  ReplyDelete

Disqus for The Moon Mom