Saturday, October 18

Przewodnik po ciążowej papierologii w Niemczech - co, kiedy i jak


Ciąża powinna być czasem wypełnionym radosnymi chwilami i odpoczynkiem - dekorowaniem pokoiku maleństwa, wybieraniem tych przesłodkich malutkich ubranek czy przeżywaniem tych wszystkich fikołków w brzuchu. Jednak ciąża w obcym kraju wymaga od nas poświęcenia nieco czasu na obowiązkową papierologię - szczególnie jeśli jesteście ze swoim partnerem bez ślubu lub oczekujesz maleństwa bez jego wsparcia. 
Według mnie najlepiej jest zająć się wszystkimi dokumentami przed Wielkim Dniem, który tak na dobrą sprawę może nastąpić kiedykolwiek w ostatnim miesiącu ciąży. Będziesz mogła się później skupić tylko i wyłącznie na tym małym cudzie, który będzie leżał obok Ciebie i zajmował całą Twoją uwagę. 

Dopełnienie wszystkich formalności zajęło mi sporo czasu - spróbuj więc załatwić wszystkie sprawy jak najszybciej aby uniknąć stresujących sytuacji pod koniec ciąży, gdy będzie czasem ciężko się nawet podnieść z łóżka, a co dopiero biegać po niemieckich labiryntach urzędowych pokoi.

Wskazówki i rady jak radzić sobie z niemiecką biurokracją:

Czas
 • Zacznij przygotowywać dokumenty najwcześniej jak to możliwe (jeśli oczywiście nie męczą cię poranne nudności).
 • Drugi trymestr jest zazwyczaj najlepszy - między 13 a 28 tygodniem ciąży. Zrób użytek z tych energetycznych dni.

Dokumenty
 • Nigdy nie załączaj oryginalnych dokumentów (poza wymaganymi tłumaczeniami przysięgłymi oraz specjalnymi kopiami niemieckich aktów urodzenia załączanymi do Elterngeld, Kindergetld i Mutterschaftsfeld).
 • Zawsze kopiuj wypełniony formularz dla własnego archiwum - może się przydać w razie opieszałości urzędników lub problemów z decyzją - będziesz pamiętać co gdzie zaznaczyłaś.
 • Zawsze proś o potwierdzenie wpłynięcia dokumentów - najczęściej jest to podpis z pieczątką i datą na kopii formularza. Możesz poprosić o to w ten sposób: "Ich möchte einen Nachweis von Antragstellung."

Wysyłanie dokumentów pocztą:
 • Zawsze wysyłaj dokumenty listem poleconym priorytetowym. Powiedz: "Ich möchte diesen Brief Einschreiben bitte".
 • Nie wyrzucaj 'paragonu' z poczty - znajdziesz tam numer nadania listu - Sendungsnummer
 • Status każdego listu poleconego możesz sprawdzić na stronie (po angielsku): Deutsche Post Briefstatus
 • Wydrukuj do własnego archiwum potwierdzenie doręczenia listu poleconego - po dwóch-trzech dniach list powinien dotrzeć do nadawcy. Potwierdzenie w PDF z widocznym podpisem odbioru znajdziesz na powyższej stronie (Deutsche Post Briefstatus) po podaniu numeru nadania
Jeśli zastanawiasz się czy dołączyć dokument czy nie - zawsze dołącz - lepiej mieć więcej niż za mało!Poniżej lista rzeczy, którymi musisz się zająć przed porodem:

Poniżej lista rzeczy, którymi możesz się zająć (i powinnaś) przed porodem (dokumenty do złożenia po porodzie):
 • przygotować formularz i załączniki do Kindergeld (pieniądze przysługujące każdemu nowonarodzonemu dziecku w Niemczech)
 • przygotować formularz i załączniki do Elterngeld (pieniądze wypłacane )
 • przygotować dokumenty potrzebne do wyrobienia polskiego aktu urodzenia

Poniżej lista rzeczy, które możesz zrobić dopiero po otrzymaniu niemieckiego aktu urodzenia (czyli dopiero po narodzinach dziecka):


Szczegółowe poradniki:

No comments:

Post a Comment

Disqus for The Moon Mom