AboutHello and welcome to my blog!

My name is Aleksandra and I live in Berlin with my small French-Polish family since more than 3 years now. We decided to give it a try and raise our daughter trilingual.

The Moon Mom is a blog about my motherhood journey, through photography and text.
You will find some personal notes here, useful tips about raising a kid in Berlin, multilingualism and pretty things that I like.

Beside sharing stories and snapshots, this blog has a little pro-bono mission of sharing my knowledge about pregnancy and baby related paperworks in Germany. It can give a serious headache, and lead to pure frustration and sleepless nights. I tried to gather most important points into one "expat guide through bureaucracy", I also explain how to successfully get a spot in Kita in Berlin and how to apply for Kita-Gutschein. I couldn't find any reliable source of information in Polish, so you can also find these articles translated. I hope it will ease up Polish moms expat life a bit.

Naturally, I write here also about Nila, to preserve the memories that fade out so quickly, rushed by everyday duties and covered up by new adventures.


If you want to contact me, please write to hello.themoonmom@gmail.com.


Did I mention that this blog is a bilingual one? So here is the Polish text:


Cześć!

Mam na imię Aleksandra. Mieszkam w Berlinie z moją francusko-polską rodziną od ponad 4 lat. Podjęliśmy się wyzwania wychowania trilingualnego (polski, francuski, niemiecki). 


The Moon Mom to blog, który poprzez fotografie i tekst opowiada o mojej podróży przez kosmos macierzyństwa. Znajdziesz tu dużo personalnych zapisków, praktycznych informacji na temat wychowania dziecka w Berlinie, multilingualiźmie oraz ładnych rzeczach.


Oprócz osobistych historii, ten blog ma małą misję pro-bono dzielenia się wiedzą na temat obowiązkowej biurokracji związanej z dziećmi i ciążą w Niemczech. Skomplikowane zasady, trudny język i niejasne wskazówki mogą przyprawić o ból głowy, a skończyć się poważną frustracją. Zebrałam najważniejsze informacje i wskazówki w "przewodniku po papierologii ciążowej w Niemczech", a w dodatkowych postach znajdują się informacje o Kindergeld (czym jest, jak uzyskać, etc), jak uzyskać niemiecki akt urodzenia dziecka, oraz dodatkowe dokumenty związane z narodzinami dziecka w Niemczech jak Vaterschaftsanerkennung oraz Sorgerecht
Wraz z dorastaniem Nili coraz to nowe zagadnienia będą mi bliskie - ostatnio zmagałyśmy się ze znalezieniem miejsca w żłobku oraz uzyskaniem Kita-Gutschein.

Naturalnie piszę również o mojej największej życiowej inspiracji - Nili, aby zatrzymać wspomnienia, które tak szybko blakną, popędzane codziennymi obowiązkami i przykrywane nowymi przygodami. 

Jeśli chcecie się ze mną skontaktować - piszcie na hello.themoonmom@gmail.com

No comments:

Post a Comment

Disqus for The Moon Mom